Add to Calendar
top of page

איך לבחור גן ילדים | בחירת גן ילדים - מדריך להורה המבולבל


אין ספק שבחירה בגן הילדים הנכון היא חשובה מאין כמותה. האם הילד שלכם ייאהב את הגן? האם יהיה לו טוב שם? האם הוא יהיה מוגן ובטוח? כל אלו שאלות שמתרוצצות אצל כל הורה לקראת הרשמה לגן ילדים. נוסיף על כך את העובדה כי עם הזמן מקרי ההתעללויות בגן הולכים וגדלים - וכך ההחלטה לאיזה גן לרשום את הילד הולכת ונעשית לא רק חשובה, אלא קריטית. לפניכם מספר שאלות ודגשים לבדיקה לפני רישום לגן ילדים, שיוכלו לעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר:

כמה ילדים במסגרת? מה המקסימום?

מה הם גילאי הילדים?

האם יש הפרדה בין קבוצת הגדולים לקטנים?

כמה אנשי צוות בגן יש בגן ? כולן נשארות עד סוף היום? לבדוק יחס לעומת מספר ילדים והאם מתאים להנחיות משרד החינוך. האם יש מספיק נשות צוות שיגבו בעת היעדרות של אחד מהם? האם הן מקבלות יום חופש בשבוע? (לבדוק שחיקה וימים ארוכים מדי).

מה ההכשרה/ הניסיון של הגננות ואנשי הצוות? איפה עבדו לפני כן? כמה זמן העובדים מועסקים בגן הזה? האם המנהלת היא אשת חינוך שלמדה חינוך לגיל הרך? האם נשות הצוות עוברות השתלמויות? אל תהססו לבקש ולשוחח עם הגננות והסייעות

האם המנהלת יודעת לתת תשובות מנומקות לשאלות הנוגעות בהכרת אפיוני גיל - למשל, מהו תהליך הגמילה, כיצד מתבצעת קליטת ילדים בתחילת שנה ומדי בוקר, מה המדיניות לגבי מוצץ, חיתולים (כל X שעות / לפי הצורך?), בקבוקים, חלב שאוב, שינה וכו'.

כיצד מתמודדים בגן עם בעיות משמעת ומה הפתרונות שלהם?

מהן שעות הפעילות? האם עובדים גם ביום שישי?

מה מידת מעורבותה של המנהלת בהתנהלות הגן, הן בנושאים מנהלתיים והן בנושאים חינוכיים? שימו לב לשפת המנהלת והאם מדברת במונחים חינוכיים. מה הדגשים שהיא שמה לב אליהם ומתעכבת עליהם? רצוי שעיקר הדגשים יהיו בנוגע לפן החינוכי. כמו כן, לשים לב האם אהבתה לילדים מורגשת במילותיה. האם תזכיר זאת בכלל או שמא תדבר רק על דברים מנהלתיים?

מה מחיר השירות? האם יש דמי הרשמה? (לעתים שכר נמוך מדי עלול להעיד על משכורת נמוכה לנשות הצוות ולעתים מי שאינה מתוגמלת כיאות עלולה להגיע בחוסר מוטיבציה או לא להפגין סבלנות ואהבה לילדים). מה הם תאריכי החופשים לאורך השנה? האם עובדים בערבי חג? מה קורה באוגוסט - האם יש קייטנה? האם יש שעת הארכה? מה עלותם? האם יש ביטוח לילדים? אם כן - מה הוא כולל? האם קיים לו"ז יומי ומה עומד במרכזו - טובת הילד או הגננת? האם יש מבשלת? איזה אוכל אוכלים? מבושל טרי במקום? איפה מבשלים (מטבח נפרד)? האם יש תוכנית חינוכית? האם עוקבים אחרי התפתחות התינוק? האם מוציאים את הילדים לטיולים מחוץ לגן? האם יש טלוויזיה בגן? אם כן - מה המדיניות לגביה? האם הגן חבר בארגון כלשהו או מפוקח על ידי משרד החינוך או גוף אחר? האם יש לגן חצר? האם יש ארגז חול? אם כן, האם מטופל? האם הצוות יודע עזרה ראשונה? החייאה? האם יש בגן לחצן מצוקה? מה מדיניות הגן לגבי ילדים חולים? חימום ומזגן - באילו אמצעים? אם רוצים להוציא את הילד מהמסגרת - כמה זמן מראש צריך להודיע? האם יש התחייבות להכניס לפרק זמן מסוים? האם ילדי הגן נחשפים לבע״ח (אם חשוב לך שתיחשף/לא תיחשף לבע״ח)?

ביקורת גן ילדים

זאת היא רשימה חלקית ויש עוד פרמטרים שכדאי לבדוק לפני רישום לגן ילדים, אך אם תפעלו לפיה תוכלו לקבל החלטה מושכלת בבחירת הגן. כמו כן, אם תרצו לקבל בקרה מלאה ומקצועית על גן הילדים של הילד שלכם תוכלו ליהנות משירות "אודיטף" - פיקוח ובקרה על גני ילדים לא מפוקחים. זהו שירות חדשני ונחוץ המעניק ביטחון לילדים ונחת ושקט נפשי להורים. אודיט היא חברה המבצעת ביקורות, בקרות, פיקוח ועמידה ברגולציה כבר מעל 20 שנה ובעלת ניסיון עשיר בתחום. השירות של אודיטף כולל מפרט בדיקות ייעודי אשר עונה על צרכי ההורים ומתמקד בביטחון הילדים. מפרט הבדיקות כולל פרמטרים רבים ומשוכלל לכדי דו"ח המפרט את הליקויים ואת התנאים בגן הילדים.

bottom of page