הפרות תקנות הגנת הפרטיות וסנקציות של אכיפה פלילית מצד הרשות להגנת הפרטיות | מקרי בוחן


לא מעט הפרות של תקנות הגנת הפרטיות קרו בשנים האחרונות. לפניכם סקירה קצרה של חלק מהמקרים הללו. 1. רשת אנשים טובים

ממצאי החקירה: אינפורמציה על נשים שהתכוונו לבצע הפלות הועברה לידי עמותה במרכז הארץ אשר תחום פעילותה הוא להניא נשים מלבצע הפלה ומטרתה היא להפחית את מספר ההפלות המתרחשות בישראל.

סטטוס: התיק הועבר למחלקת סייבר בפרקליטות שהגישה כתב אישום נגד 3 חשודות עיקריות.

2. פרשת "והדרת"

ממצאי החקירה: בוצע סחר במידע רפואי אודות החולים באזור הצפון. את הסחר ביצעו עובדים בבית החולים רמב"ם, בקופת-חולים לאומית ובחברות סיעוד.

סטטוס: הוגשו 4 כתבי אישום בתיק בגין עבירות מסוג פשע של פגיעה בפרטיות. ארבעת הנאשמים הודו באישומים ונידונו לעבודות שירות ולקנסות; בנוסף, הוטלו קנסות גבוהים על שתי חברות סיעוד בסך כולל של 900 אלף ש"ח; משפטם של המתוווכים מתנהל בבית משפט השלום בחיפה.

3. פרשת "דף חלק"

ממצאי החקירה: מתכנת בחברת BDI מחק והסיר נתוני אשראי שליליים ממאגרי המידע השמורים והרגישים ביותר של החברה. בנוסף, נחשפו 5 מתווכים שהבטיחו לאנשים שונים שניסו לקבל הלוואות, כי ידאגו למחיקת המידע השלילי עליהם מדוח האשראי שלהם, וזאת תמורת תשלום.

סטטוס: הוגשו כתבי אישום נגד המעורבים בפרשה בעבירות מסוג פשע של פגיעה בפרטיות, לפי חוק שירות נתוני אשראי וכן בגין עבירות שוחד וזיוף.

4. פרשת "אמנון ותמר"

ממצאי החקירה: במאגרי המידע בהם היה מידע אודות מאות אלפי אנשים שנסחרו, נמצא מידע מ-3 מקורות: קופת-חולים, חברת ביטוח וסוכנות החזרי מס.

המידע אשר היה במאגרי המידע הללו היה מקיף וכלל אתשם קופת החולים, האם האדם מעשן או לא, עיסוק, ופרטים רבים אודות הפוליסה שלו: סוג הפוליסה (חיים, בריאות, אלמנטרי, דירה) גובה הפרמיות, סיבת החיתום, שם הביטוח המשלים שיש לכל מבוטח, שם, כתובת, תאריך לידה, מין ומספרי טלפון סלולרי.

סטטוס: התיק הועבר לבחינה לצורך הגשת כתב אישום בפרקליטות המדינה, מחלקת הסייבר.

5. פרשת "האגרון"

ממצאי החקירה: מרשם האוכלוסין המלא של המדינה נפרץ, הועלה אל שרתים שונים, הונגש באמצעות תוכנה, ואף צורף לו מסמך הנחיות שימוש.

סטטוס: הוגשו כתבי אישום נגד 6 נאשמים, שהורשעו ונידונו למאסר בפועל (בין 3 חודשים ל-14 חודשים) ולקנסות (בין 36 אלף שקל ל-100 אלף שקל).

לסיכום, הרשות להגנת הפרטיות ממשיכה לפעול בכדי למגר את הפרות חוק הגנת הפרטיות והיא עושה זאת בדרכי אכיפה פלילית ולעיתים מינהלית.


אודיט,  בית אשרא, דרך מנחם בגין 65 ת"א | טלפון: 03-5616303 | פקס: 03-5616304 | מייל: info@audit-fa.co.il
ליצירת קשר מהירה שילחו הודעה בוואטסאפ